By A Web Design

1.Co to jest spółka pracownicza?

Spółka pracownicza formalnie, czyli wobec prawa, pozostaje zwykłą spółką. Można założyć spółkę akcyjną i spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Różnica polega na tym, że większość udziałów w spółce będą mieli jej pracownicy (zarówno ci najniższego szczebla jak i kadra menedżerska). Różróżnia się także spółki pracowniczo-menedżerskie oraz menedżerskie. Jeśli pracownicy nie ustalą w umowie spółki np. limitów posiadanych udziałów wtedy większa ich część może trafić w ręce wąskiej grupy ludzi. Takie przypadki obserwowano dość często w latach 90., gdy forma prywatyzacji przez spółki pracownicze była popularniejsza niż obecnie.

 

2.Jak założyć spółkę pracowniczą?

Jak zwykłą spółkę. Różnica polega na tym, że wspólników może być kilkuset bądź nawet kilka tysięcy. Zależnie od wybranej formy działalności umowę spółki należy podpisać u notariusza oraz zarejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym. Potrzebny będzie także statut spółki.

Aby na początku nie wprowadzać znacznego chaosu i nie komplikować zarządzania warto zawiązać spółkę wśród mniejszego grona osób, a od pozostałych chętnych wziąć deklaracje przystąpienia do spółki.

Spółki pracownicze powstają często jako podmiot, który chce wziąć udział w prywatyzacji jakiegoś zakładu lub przedsiębiorstwa. Dopóki nie dojdzie do ostatecznego zakupu spółka może funkcjonować z mniejszą ilością wspólników.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w przygotowanym w ramach projektu „Spółki Pracownicze – Przepis na sukces” poradniku, którego wersję do testowania można pobrać z naszej strony internetowej. Wersja ostateczna poradnika będzie dostępna w formie drukowanej i elektronicznej od stycznia 2013 r.

 

3.Po co zakładać taką spółkę?

Jak wykazują badania (prowadzone m.in. przez psychologów) pracownicy polskich firm, przedsiębiorstw czy fabryk dysponują sporym potencjałem partycypacyjnym. W wielu przedsiębiorstwach rolę reprezentanta spraw pracowniczych pełną związki zawodowe. W innych firmach związków nie ma. Praktyka pokazuje, że związki zawodowe są silne w sektorze budżetowym i przedsiębiorstwach, którego właścicielem jest Skarb Państwa.

Trwająca prywatyzacja (do sprywatyzowania pozostało w Polsce pięć kluczowych branż, którymi zajmujemy się w projekcie: górnictwo, elektroenergetyka, branża chemiczna, PKP i Poczta Polska) sprawia, że wiele przedsiębiorstw staje się własnością zagranicznych firm (także będących np. własnością rządów państw zachodnich). Po prywatyzacji rola związków zawodowych spada.

Pracownicy, którzy chcą być współodpowiedzialni za swój zakład pracy, być jego współwłaścicielami, a także czerpać z tego korzyści (np. w postaci dywidendy) mogą założyć spółkę pracowniczą i stanąć do walki o swój dotychczasowy zakład pracy.

Spółka pracownicza daje pewność, że polityka pracownicza i ekonomiczna zakładu pracy będzie bardziej nakierowana na pracowników. Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania (gdzie spółki pracownicze są bardzo popularne) wykazały, że te formy działalności służą rozwojowi PKB nawet w kryzysie. No i nie zwalniają pracowników nawet w trudnym okresie.

 

4.Chcemy ją założyć. Co mamy zrobić?

Skorzystajcie z naszego poradnika, gdzie opisaliśmy krok po kroku konieczne działania. Możecie także skontaktować się z nami (zakładka KONTAKT) a my postaramy się wyjaśnić Wam wszystkie konieczne kroki.

 

5.Pracodawca nie popiera naszego pomysłu. Jak to rozwiązać?

To dość częsta sytuacja. Pracodawca, który zależał od dotychczasowego właściciela nie jest zainteresowany, aby to pracownicy przejęli firmę. W takiej sytuacji warto nie rozpowszechniać publicznie informacji o planowanej spółce pracowniczej, przynajmniej na początku. Szczegóły takich przypadków z konkretnymi rozwiązaniami pokazaliśmy w naszym poradniku.

 

6.Gdzie szukać dodatkowych informacji?

Najlepszym źródłem jest przygotowany przez nas Poradnik. Znaleźć tam można wszelkie kompleksowe informacje nt. spółek pracowniczych.

Warto skorzystać także z naszego forum internetowego. Bardziej doświadczeni koledzy podzielą się swoimi uwagami i pomysłami.

Wiele informacji znajduje się w programie prywatyzacji pracowniczej Ministerstwa Gospodarki, który można znaleźć na ich stronie: www.mg.gov.pl

Joomla Templates by Joomla51.com